Makbet (1969)

Dramat Szekspira ukazujący psychikę jednostki, którą nieokiełznana żądza władzy popycha do kolejnych zbrodni, zawierający elementy fantastyki i grozy. Czarownice przepowiadają mężnemu Makbetowi, że zdobędzie władzę i tron. Makbet opowiada o tej wróżbie żonie, która jeszcze bardziej podsyca jego rozbudzoną już ambicję. Goszczą u siebie króla Dunkana, którego zabijają podczas snu. Jedna zbrodnia pociąga za sobą następne. Makbet zdobywa władzę, by jej nie stracić, morduje swego przyjaciela Banka, prześladuje wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób budzą jego podejrzenia.
Jednakże wyrzuty sumienia nie dają im spokoju. Lady Makbet nie może zmyć krwawej plamy z rąk, a Makbet, ów dawny rycerz bez skazy, stara się przedstawić swoje zbrodnie jako czyny godne uznania. W finale oboje ponoszą klęskę, niepohamowaną żądzę władzy przypłacają życiem. Na kartach swego dramatu nakreąlił Szekspir przekonujące portrety ludzi, których ambicja i chęć posiadania władzy zaprowadziły na szczyt, ale niemożność życia ze świadomością zbrodni spowodowała przegraną.

Przedstawienie zrealizowane w plenerach, na taśmie filmowej.Autor sztuki: Wiliam Szekspir (William Shakespeare)
Tytuł oryginalny: „Macbeth”
Przekład: Jerzy S. Sito
Produkcja: 1969
Premiera TV: 30 czerwiec 1969

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Makbet
Lady Makbet
Król Duncan
Banko
Malcolm, syn Duncana
Donalbain, syn Duncana
Macduff
Ross
Lennox
Angus
Seyton
Sivard
Syn Sivarda
Menteith
Dama dworu
Lekarz
Oddźwierny
Morderca
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Wiedźma
Wiedźma
Wiedźma


Notatki:
Prezentowana inscenizacja tragedii Williama Szekspira zrealizowana została w 1969 roku przez Andrzeja Wajdę. W rolach Makbeta i Lady Makbet obsadzeni zostali Tadeusz Łomnicki i Magda Zawadzka - aktorzy, którzy w tym czasie zyskali popularność w serialu "Pan Wołodyjowski". To przewrotne wykorzystanie wizerunku aktorów przez reżysera miało posłużyć takiej interpretacji tragedii, w której szekspirowskie pytanie " skąd się bierze zło w człowieku?" - zabrzmiałoby z całą ostrością. [PAT]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Makbet (1959) - Teatr TV, reż. Maryna Broniewska
  • Makbet (1967) - Teatr TV, reż. Lidia Zamkow
  • Macbeth (1971) - film, reż. Roman Polański (tytuł polski: Tragedia Makbeta)
  • Makbet (1988) - Teatr TV, reż. Krzysztof Nazar
  • 2007: Macbeth (2006) - Teatr TV, reż. Grzegorz Jarzyna
  • Makbet (2010) - Teatr TV, reż. Andrzej Wajda


03.170324

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz