Doktor Halina (2007)

Historia Haliny Szwarc to docu-drama oparta na faktach. Jej bohaterka jest skromną polską dziewczyną, której spektakularne działania szpiegowskie odniosły znaczący wpływ na rozwój wydarzeń wojennych 1939 - 1944, na terenie Niemiec, Austrii i okupowanej Polski.
Halinę Szwarc poznajemy jeszcze przed II wojną światową, gdy jako zdolna maturzystka, uczennica konserwatorium i harcerka snuje plany na przyszłość. Jednak wybuch wojny - 1 września 1939 roku, powoduje znaczące zmiany w jej życiu. Nie zdaje sobie wówczas sprawy z potężnego wpływu jakie ta wojna wywrze na jej dalsze losy.
Jako siedemnastoletnia dziewczyna wstępuje do konspiracji, do wywiadu. Na polecenie dowództwa podpisuje volkslistę i w ciągu kilku miesięcy uczy się niemieckiego, kończy niemiecką szkolę, po czym rozpoczyna działalność w wywiadzie głębokim na terenie Rzeszy: w Hamburgu, Wiedniu, Berlinie. Balansując na granicy życia i śmierci, podejmuje się kolejnych karkołomnych zadań....
I tak w 1940 roku Halina Szwarc ps. "Ryszard", a potem ps. "Jacek II" zostaje "Niemką". Wyjeżdża do Rzeszy, gdzie rozpoczyna studia medyczne i pracę konspiracyjną. Pomału, spokojnie, bez zwracania na siebie uwagi gromadzi informacje na temat wroga i przekazuje je polskiemu wywiadowi.
Niemal do końca wojny jest bardzo cennym szpiegiem. Przeprowadza szereg spektakularnych akcji, między innymi ustala położenie obiektów wojskowych w Hamburgu, co niezwykle pomaga aliantom w ich zniszczeniu. Zostaje za to odznaczona przez Anglików. Dostaje się także do pracy w berlińskim Archiwum Medycyny Wojskowej. Na podstawie zdobytych tam informacji można było wnioskować o rozmieszczeniu hitlerowskich oddziałów na froncie wschodnim.
W 1944 roku posłużywszy się fałszywą kartką żywnościową zostaje zatrzymana i przesłuchana, ale nie powoduje to jej dekonspiracji. Wraca do domu rodzinnego. Nie na długo. Aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć cudem unika rozstrzelania. Tortury stosowane wobec niej przez hitlerowców, brutalne i okrutne znęcanie się fizyczne i psychiczne nie złamały jej jednak.
Młoda kobieta nie powiedziała ani słowa. Okres wojenny przypłaciła utratą młodości i samotnością. Po wojnie kończy medycynę i rozpoczyna pracę w Klinice Akademii Medycznej w Poznaniu. Tu jednak dopada ją PRL-owska służba bezpieczeństwa. Znowu poniżanie i bicie, tym razem przez "swoich", stalinowskich oprawców. Zostaje profesorem, zakłada Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce. Do 1999 roku, tj. do momentu wydania przez nią wspomnień, ani najbliżsi, ani współpracownicy nie znali jej okupacyjnej przeszłości.
Pozornie luźno ułożone fragmenty jej barwnych i bohaterskich losów okazują się rodzajem konfesyjnego wyznania i niezwykłym świadectwem odwagi i poświęcenia. Zadziwiająco twardy charakter, jej młodzieńcza fantazja, a także wewnętrzna godność i poszanowanie wolności czynią z niej ciekawą postać historyczną i pełnego pasji bohatera. [TVP]
Autor sztuki: Halina Szwarc
Tytuł oryginalny: „Wspomnienia z pracy w wywiadzie antyhitlerowskim ZWZ-AK”
Produkcja: 2007
Premiera TV: 1 wrzesień 2008

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Halina Szwarc
matka Haliny
ojciec Haliny
kapitan Janicki
Edmund
"Jacek"
Zygmunt Walter-Janke
Major "Emma"
Wanda
Zosia
Bawarczyk
Pasażerka
Starszy Pan
Policjant
Policjant
Hans
Profesor
Chłopiec
Studentka
Studentka
Studentka
Student
Student
Student
Dyrektor Archiwum
Mundurowy
Kolega z konspiracji ("brat Wandy")
Sprzedawczyni
Tamm
Boottcher
Cywil
Więźniarka
Więźniarka
Więźniarka
Więźniarka
Więźniarka
Więźniarka
Strażniczka
Strażniczka
Naczelnik
MążIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.180508

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz