Willa szczęścia (2007)

Rotmistrz Łopianowski, osadzony w sowieckim obozie Kozielsk II, był naocznym świadkiem i uczestnikiem mało znanego epizodu II wojny światowej: negocjacji między najwyższymi władzami NKWD a wyciągniętymi z więzień oficerami Wojska Polskiego.
W październiku 1940 r. (osiem miesięcy przed wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej) został niespodziewanie przewieziony do Moskwy, gdzie był przesłuchiwany na Łubiance przez samego Berię i przetrzymywany w luksusowej willi w podmoskiewskiej Małachówce, gdzie jego i kilkunastu innych oficerów WP próbowano nakłonić do udziału w realizacji planu powołania polskich oddziałów. Rozmowy te prowadził podpułkownik Zygmunt Berling, późniejszy generał, inspirowany przez pułkownika NKWD Jegorowa. Łopianowski opuścił ZSRR z Armią Andersa, a Berling pozostał i współtworzył I Armię "Ludowego Wojska Polskiego" (LWP), walczącą u boku Rosjan i w całości od nich uzależnioną.
Bohaterzy spektaklu w symbolicznym sensie spotkali się ponownie w 1944 r., kiedy jeden z nich walczył w Powstaniu Warszawskim, a drugi czekał wraz z LWP i Armią Czerwoną po przeciwnej stronie Wisły aż powstańcy wykrwawią się i przegrają... [PAT/Sufler]Autor sztuki: Jacek Gąsiorowski / Narcyz Łopianowski
Tytuł oryginalny: „Rozmowy z NKWD 1940-1941” (wspomnienia Narcyza Łopianowskiego)
Produkcja: 2007
Premiera TV: 21 kwiecień 2008

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Rotmistrz Narcyz Łopianowski
Podpułkownik Zygmunt Berling
Kobieta
Pułkownik Jegorow
Ławrientij Beria
Generał brygady Wacław Przeździecki
Porucznik Janusz Siewierski
Porucznik Włodzimierz Szumigalski
Porucznik Michał Tomala
Pułkownik Eustachy Gorczyński
Kapitan Kazimierz Rozen-Zawadzki
Podpułkownik Kazimierz Dudziński
Podpułkownik Leon Tyszyński
Podpułkownik Leon Bukojemski
Podpułkownik Stanisław Szczypiorski
Porucznik Michał Siemiradzki
Ksiądz Czesław Kulikowski
Podchorąży Franciszek Kukuliński
Porucznik Tadeusz Wicherkiewicz
Major Józef Lis; w napisach nazwisko: Walentowicz
Kapitan Roman Imach
Wsiewołod Mierkułow
Senator Mc Tigue
Senator Madden
Senator Mc Guire
Lektor


Notatki:
"Willą szczęścia" albo "willą rozkoszy" nazywano obszerny dom podmiejski ("daczę" po rosyjsku) w Małachówce pod Moskwą, gdzie sowieckie NKWD prowadziło rozmowy z niektórymi internowanymi oficerami Wojska Polskiego w celu utworzenia polskiej dywizji na terenie ZSRR (z pominięciem Rządu RP).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.141107

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz