Dni Turbinych (1965)

„Dni Turbinów”

Rodzina Turbinów żyje jeszcze wspomnieniami o matce – Annie Władimirownie, której pogrzeb niedawno się odbył. Na Ukrainie władzę sprawuje hetman Pawło Skoropadski, ale jego rządy opierają się na sile niemieckich wojsk stacjonujących jeszcze na tych terenach po zakończeniu I wojny światowej. Zaczyna się jednak powszechny chaos. Niemcy wycofują się, a pod miasto podchodzą oddziały Strzelców Siczowych Petlury. Na północy i wschodzie panują bolszewicy. Tylko nad Donem organizuje się "biała" armia gen. Denikina.
Na wieść o upadku Skoropadskiego i wycofaniu się Niemców Siergiej Talberg, oficer hetmański, ucieka do "białych". Jego żona Helena oraz jej bracia Nikołka i Aleksiej pozostają w Kijowie. 14 grudnia bracia postanawiają poprzeć hetmana i zaciągają się do jego armii. Nie wiedzą, że to już ostatnie godziny jego władzy. Wiedzą natomiast, że miasta trzeba bronić przed Petlurą. Wywiązuje się krótka i nierówna walka, w której hetmańskie oddziały ponoszą klęskę, nie wiedząc nawet, że wódz je opuścił i uciekł w przebraniu niemieckiego majora. Nikołka idąc za rozkazem dowódcy ucieka przed nadchodzącymi wojskami Dyrektoriatu i chroni się w domu. Również Aleksiej dociera do domu. Jest ranny. Wkrótce zapada również na tyfus. W domu Turbinów chroni się też kilku przyjaciół, którzy też pragną przeczekać nawałnicę historii...
Sztuka ta została napisana przez Bułhakowa na podstawie jego własnej powieści p.t. "Biała Gwardia", która rozgrywa się w Kijowie w grudniu 1918.

Autor sztuki: Michaił Bułhakow (Михаил Афанасьевич Булгаков)
Tytuł oryginalny: «Дни Турбиных» (Dni Turbinych)
Przekład: Halina Zakrzewska, Janina Karczmarewicz-Fedorowska
Produkcja: 1965
Premiera TV: 15 listopad 1965

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Aleksy Turbin
Michał Turbin
Helena Talberg
Włodzimierz Talberg
Wiktor Myszłajewski
Leonid Szerwiński
Aleksander Studziński
Laruś
Hetman
Von Schratt
Von Dust
Kamerdyner
Maksym
Oficer
Oficer
Oficer


Notatki:
Aż do końca istnienia ZSRS sztukę tę wolno było grać tylko w Moskwie i tylko w jednym teatrze.
Pan Antczak tak skomentował to przedstawienie: "Jedna z najwybitniejszych sztuk Bułhakowa. Przedstawienie z którego jestem szczególnie dumny!"


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.150110

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz