Tango (1999)

W rodzinie Stomila i Eleonory, jak powiada ich syn Artur, panuje bezwład, entropia i anarchia. Wuj Eugeniusz, zdesperowany staruszek w surducie i szortach, i przybrana w skórzaną czapkę z daszkiem babcia Eugenia, grają w karty z podejrzanym, chociaż dość sympatycznym osobnikiem, niejakim Edkiem. Z potężnym mężczyzną o silnym ciosie potajemnie romansuje pani Eleonora, jej mąż Stomil, intelektualista z kitką siwych włosów, z kolczykami w uchu, snuje się po domu w rozchełstanej piżamie, wygłaszając tyrady o sztuce. Artur, dobrze ułożony młodzieniec w porządnym, ciemnym garniturze, ma dość wiecznego chaosu i próbuje choć trochę "wychować" całe towarzystwo. Wymierza stosowne kary już to wujowi, już to babci, odsyłając staruszkę na katafalk.
Dogmatycznie pojmowanej wolności chce przeciwstawić powrót do tradycji. Gdy w domu Stomila pojawia się Ala, nowoczesna, "wyzwolona" dziewczyna, Artur proponuje kuzynce małżeństwo.
Nawet ta uświęcona tradycją forma wydaje mu się jednak mało skutecznym sposobem ujarzmienia chaotycznej rzeczywistości. Szuka więc idei, jakiejkolwiek, byleby była. - Nikt stąd nie wyjdzie, dopóki nie znajdziemy idei! - grozi.
"Ta histeria Artura co innego znaczyła w PRL-u, krainie bezideowych ideowców, co innego znaczy dziś. Szukanie wartości na chybił trafił wtedy było kpiną, dziś jest może jedną z najbardziej przejmujących scen spektaklu. Spektakl jest gorzką autoanalizą, lustrem podsuniętym inteligenckiej widowni, której teatr tym razem nie pozwala się tak beztrosko bawić, jak to ostatnimi czasy na Mokotowskiej bywało. To my tańczymy tango argentyńskie z figurami: ekstatyczne, podniecające i wymyślone kroki donikąd"- pisał po premierze "Tanga" w inscenizacji Macieja Englerta recenzent "Polityki". [PAT]

Autor sztuki: Sławomir Mrożek
Tytuł oryginalny: „Tango”
Produkcja: 1999
Premiera TV: 25 październik 1999

Reżyseria:


Muzyka:
brak (bez muzyki)


Obsada:
Eugenia
Eugeniusz
Eleonora
Stomil
Edek
Ala
ArturIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
    Inne wybrane ekranizacje tego samego dramatu:
  • Tango (1970) - francuski film TV, reż. Jean Kerchbron
  • Tango (1970) - szwedzki film TV, reż. Göran Graffman
  • Tango (1973) - duński teatr TV, reż. Søren Melson
  • Tango (1980) - belgijski film TV, reż. Peter Simons
  • Tango (1992) - spektakl Teatru TV, reż. Piotr Szulkin
  • Tango (2012) - spektakl Teatru TV, reż. Jerzy Jarocki


02.180109

(POL) polski,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz