Spowiedź masochisty (2014)

Na pół oniryczna wizja człowieka, naszego everymena, przechodzącego przez różne stopnie kariery w dzisiejszych czasach rządzącego kapitalizmu. Osiąga sukces, ale tylko dlatego, że uprawia tak pożądany masochizm. Nie mowa jednak o jego wersji erotycznej, ta sfera jest zaznaczona jedynie marginalnie. Naszemu bohaterowi, Panu M., sprawia przyjemność kiedy go dominują, wykorzystują i pomiatają w… pracy.
A więc szybciej, mocniej, „na ćwierć etatu ale będziesz robił jak na całym” i „jak gwizdnę to jesteś, biegiem”. Pan M protestuje ale wtedy dopiero, gdy zostanie doceniony i „szychy z całego świata” zaczynają traktować go jak równego sobie. A on przecież tak dobrze czuł się jako mopoczłowiek, jako mopomorda… Niesamowicie brutalna prawda dzisiejszych czasów, i do tego podana z iście czeskim humorem. [autor opisu nieznany]

Okrutnie trzeźwa analiza otaczającego nas, gniotącego nas, wykańczającego nas świata zawarta w tej arcyprzewrotnej sztuce aż się prosiła o niekonwencjonalne zaprojektowanie scenicznej przestrzeni, takież poprowadzenie aktorek i aktorów, no i przede wszystkim o zespół teatralny, któremu chodzi o coś znacznie więcej niż zarobkowanie za pomocą grania, z frazesami o posłannictwie i powołaniu będącymi zawsze w pogotowiu, z tyłu głowy, na użytek spotkań z młodzieżą szkolną.
[prof. Juliusz Tyszka]

Autor sztuki: Roman Sikora
Tytuł oryginalny: "Zpowěd’ masochisty"
Przekład: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Elżbieta Zimna
Produkcja: brak informacji (Teatr Boscha w Szczecinie, między 2013 a 2015)
Premiera: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Pan M
-
-
-
-
-
-


Notatki:
Rok produkcji i premiery nieznany; przyjęliśmy 2014 jako rok leżący pośrodku między lipcem 2013, gdy sztuka została po raz pierwszy opublikowana w „Dialogu” (nr. 7-8/2013), a kwietniem 2015, gdy wideo to zostało zamieszczone na portalu youtube.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.150517

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz