Rodzice Kajetana, Hanka i Henryk Kowalscy, mają konserwatywne poglądy, w ich życiu ważną role odgrywają tradycja i historia, bezwzględne przestrzeganie zasad moralnych. Olga i Olo Nowakowie reprezentują dość liberalny punkt widzenia, chcą żyć w normalnym kraju, ich świat wartości jest bardziej relatywny. Młodzi, myślący niezależnie i nowocześnie, zajęci swoją przyszłością, dystansują się wprawdzie od tych różnic, jednak z drugiej strony obawiają się konfrontacji przyszłych teściów. Stąd więc ich największe starania skupiają się na ustalaniu listy tematów, których trzeba unikać, by już na początku nie wywołać konfliktu i nie podzielić przyszłej rodziny.
Obie strony mają świadomość innego stosunku do minionej historii, wydarzeń politycznych w kraju, religii, przeciwnego systemu wartości. Wykluczają też przyznanie racji swoim adwersarzom, a dyskusja wydaje się wręcz niemożliwa, skoro tamci czują inaczej, myślą inaczej i mówią inaczej. Dzieląca ich przepaść wydaje się im zbyt głęboka, dlatego zamierzają twardo okopać się na swoich pozycjach. Czy jest więc możliwe, by tak silny podział nie przeszkodził w budowie trwałych rodzinnych związków?
Nieoczekiwany zbieg okoliczności pozwala jednak obu rodzinom odkryć, co jest najlepszym spoiwem w takich relacjach. Tuż przed uroczystością Olga odbiera wiadomość o zbadaniu DNA jej ojca, żołnierza wyklętego. To właśnie historia Twardego zbliża do siebie nieufne początkowo przyszłe teściowe. Tymczasem Olo odkrywa, że przyszły teść jego córki jest członkiem komisji konkursu architektonicznego, w którym sam bierze udział.
Autor spektaklu wyraźnie zaznacza linię podziału między dwiema Polskami. Nie przedstawia jednoznacznej charakterystyki protagonistów sztuki - kto jest prawomyślny, a kto nie - stwarza za to okazję do wykreowania wielowymiarowych psychologicznie kreacji aktorskich. W postaciach bohaterów każdy może odkryć własne doświadczenia, własne przekonania oraz motywy działania. Czy nieustający spór, który dzieli tak wiele rodzin, da się zatem zażegnać? I czy w imię wspólnego dobra, jesteśmy w stanie w końcu się dogadać? [TVP]
Autor sztuki: Wojciech Tomczyk
Tytuł oryginalny: „Zaręczyny”
Produkcja: 2015
Premiera TV: 18 maj 2015
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Olga
Hanka
Maria
Olo
Henryk
Kajetan
Alicja
pani z pieskiem; nie występuje w napisach
Wikipedia (polski)
200410
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz