Rewizor (2005)

Jedzie do nas rewizor! Nagła i niespodziewana wiadomość wzbudza popłoch wśród włodarzy miasteczka w odległej guberni. Żaden z prowincjonalnych notabli nie ma czystego sumienia, żaden nie jest wzorem uczciwości i urzędniczej sumienności. Jak stawić czoło nadciągającemu zagrożeniu? Co gorsza, zagrożeniu nieznanemu i anonimowemu, bowiem dostojnik przybywa incognito. Zresztą już przybył!
W hotelu pojawił się niewidziany dotąd w miasteczku jegomość, młody człowiek wielkomiejskich obyczajów i niezbyt wielkiego rozumu, wypisz - wymaluj: dygnitarz ze stolicy. Szybkie rozpoznanie niebezpieczeństwa to połowa sukcesu. Teraz trzeba znaleźć odpowiednią metodę obłaskawienia rewizora. Kłamać, kręcić, mataczyć? Schlebiać, nadskakiwać, padać do nóżek Jego Dostojności? Olśnić wystawnym przyjęciem? Zaoferować sutą łapówkę? A może wyprzedzić kompanów i czym prędzej złożyć na nich donos?
Rewizor wiecznie żywy! Jan Klata w swej adaptacji gogolowskiego arcydzieła przeniósł intrygę rozgrywającą się w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku w Rosji o ponad wiek później, w czasy "rosnącej w siłę" Polski lat siedemdziesiątych. Z przyjeżdżającym w poufnej inspekcji dygnitarzem, a naprawdę - z niebieskim ptakiem bez grosza przy duszy, z początku zaskoczonym niespodziewanymi awansami, lecz szybko chwytającym wiatr w żagle - muszą się zmierzyć towarzysze z miejscowego komitetu partii. Lecz choć zmieniły się realia, kostiumy i tytulatura, ludzkie charaktery i postawy, grzeszki, grzechy i niegodziwości pozostały takie same. I pozostaną nimi w jeszcze bardziej współczesnej sytuacji, w Polsce dwudziestego pierwszego stulecia, bowiem dzieło Gogola zawsze było, jest i będzie aktualne! Wystarczy tylko zastąpić pierwszego sekretarza, ekshorodniczego - burmistrzem, a pseudorewizora - rzekomym członkiem sejmowej komisji śledczej, bądź wysłannikiem koordynatora wiadomych służb. [TVP]Autor sztuki: Mikołaj Gogol / Николай Васильевич Гоголь
Tytuł oryginalny: «Ревизор»
Przekład: Julian Tuwim
Produkcja: 2005
Premiera TV: 28 listopad 2005

Reżyseria:


Muzyka:
różni - zobacz Notatki poniżej


Obsada:
Rewizor Chlestakow

Horodniczy

Żona Horodniczego

Córka Horodniczego

Profesor

Sędzia

Lekarz

Naczelnik

Bobczyński

Dobczyński

Rewirowy

Wdowa

Żona Dobczyńskiego

Kelner

Syn Dobczyńskiego

Żona ProfesoraNotatki:

Spektakl jest reżyserskim debiutem Jana Klaty w Teatrze TV, telewizyjną wersją inscenizacji, której premiera odbyła się 30 marca 2003 roku w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.
W spektaklu wykorzystano fragmenty następujących utworów:
"Rivers of Babylon" w wyk. zespołu Boney M
"Daddy Cool" w wyk. zespołu Boney M
"Rasputin" w wyk. zespołu Boney M
"Ma Baker" w wyk. zespołu Boney M
"Batumi" (muz. Ajwazjan, sł. O.Obarska-Forkaszewicz) w wyk. zespołu Filipinki
"Barwnyowe jarmarki" (muz. J. Laskowski, sł. R. Ulicki) w wyk. Janusza Laskowskiego
"Cas ruzi" w wyk. Karela Gotta
"Goodbye My Love Goodbye" w wyk. Goombay Dance Band
"Cała sala śpiewa z nami" (muz. U.Rzeczkowska, sł. J.T.Stanisławski)
"Był taki czas" (muz. J. Matuszkiewicz, sł. W. Młynarski)
"Bagnet na broń" Władysława Broniewskiego
"Alarm" Antoniego Słonimskiego
"Mały Polak" Władysława Bełzy


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.160920

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz