Matka brata mojego syna (2013)

Machulski osadził swoją sztukę w scenerii sterylnej sali szpitalnej, w której leży Wincenty Laskus, podobno autor bestsellerowych powieści, z których wystarczy wymienić "Zakurzone dziecko" czy równie dziwnie brzmiącego "Nikczemnego narratora".
Bohater trafił tu z podejrzeniem zawału serca. Na szczęście skończyło się jedynie na strachu.
Ale w sali chorego zbierają się kolejni członkowie rodziny. Rozmowy z bliskimi sprzyjają zwierzeniom, a te zrzucaniu masek, pod którymi kryją się prawdziwe charaktery protagonistów sztuki. Wychodzą na jaw ich najskrytsze tajemnice, marzenia, frustracje i słabości.
Pisarz Wincenty Laskus trafia do szpitala dokładnie w dniu swoich 70. urodzin. Podejrzewano ciężki zawał serca, ale ostatecznie zdiagnozowano zapaść. Wkrótce zjawia się syn chorego, który dostał wiadomość od zdenerwowanej matki, że ojca w ciężkim stanie zabrała karetka pogotowia. Zygmunt był akurat na basenie, nie mógł dostać się do szafki z ubraniem i przybiegł w pożyczonym stroju ratownika. Myślał, że już nie zdąży. Okazuje się jednak, że ojciec jest w dobrej formie, zaczyna jak zwykle przekomarzać się z synem, poucza go, utyskuje...
Na wiadomość, że synowa przygotowuje urodzinowe przyjęcie, Wincenty zżyma się, odmawia uczestniczenia w imprezie, zasłaniając się poważną chorobą. Tymczasem do sali wchodzi całkiem atrakcyjna i młoda lekarka Anna, przy której pacjent nabiera nowych sił. Kiedy zostaje zabrany na badania, do szpitala wpada przerażona Greta, żona chorego, która jest przekonana, że mąż już leży w kostnicy. Czekając na jego powrót z badań rozmawia z synem o rodzinie, obowiązkach. Okazuje się, że jest z Wincentym w separacji. Wprawdzie wciąż mieszkają razem, ale przed rokiem, po 40 latach małżeństwa, mąż ją porzucił dla innej. Greta stara się jednak go zrozumieć, nie ma pretensji, martwi się o niego tak samo, jak na początku ich związku. Obwinia siebie o rozpad małżeństwa, zbyt dużo czasu poświęcała działalności społecznej i pracy tłumaczki w Instytucie Francuskim. Ma wyrzuty sumienia, że zaniedbywała męża i syna, nie okazywała im czułości.
W szpitalu pojawia się także wezwany przez Zygmunta jego syn Xawery, mało zainteresowany rodzinnymi sprawami i problemami. Dziadek podejrzewa, że 19 - letni wnuk jest gejem. Ma więc swój sposób na przedłużenie dynastii Laskusów, co do tej pory ukrywał w wielkiej tajemnicy. Zjawia się również synowa Wincentego, Beatrycze, która myśli tylko o zorganizowanym przyjęciu urodzinowym, w którym jubilat musi uczestniczyć, bez względu na stan zdrowia.
Ostatecznie Wincenty wyjawia wszystkim pewną tajemnicę. Pod wpływem tej wiadomości zbulwersowani członkowie rodziny odsłaniają swoje prawdziwe oblicze. [TVP]

Autor sztuki: Juliusz Machulski
Tytuł oryginalny: „Matka brata mojego syna” (scenariusz)
Produkcja: 2013
Premiera TV: 20 maj 2013

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Wincenty Laskus
Greta Laskus
Zygmunt Laskus
Xawery Laskus
Beatrycze Laskus
lekarka
Jagódka


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.171228

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz