Jesienny wieczór (1992)

Spotkanie znanego pisarza Korbes'a , laureata Nagrody Nobla z detektywm, z Hoferem - emerytowanym księgowym firmy Oechsli i Trost i zarazem obsesyjnym wielbicielem jego literatury.
Po długim oczekiwaniu Hofer zostaje wprowadzony do pracowni Autora i z zachwytem zwiedza jej wnętrze.
Autorowi wydaje się, że skądś zna Gościa i nie myli się. Od lat towarzyszy mu on w jego wyprawach po hotelach świata, incognito. Towarzyszy mu oczywiście tak, jak mu na to pozwala skromna emerytura. Autor podejrzewa, że Gość przyszedł prosić go o wsparcie, ale ten stanowczo zaprzecza i wyjaśnia, że jest detektywem. Detektywem, miłośnikiem literatury. Przed wielu laty postanowił rozwikłać zagadkę poczytności książek Autora, w których opisał on dwadzieścia dwa morderstwa. Korbes zasłynął jako twórca najefektowniejszych scen zbrodni w literaturze światowej i powszechnie nazywany jest "Mister mord i zabójstwo".
Hofer od lat usiłuje sobie odpowiedzieć na pytanie, skąd Korbes ma tak fenomenalne pomysły i dlaczego tym pomysłom towarzyszy zawsze realistyczny i atrakcyjny opis sytuacji. Po długich badaniach dochodzi do wniosku, że w czasie pobytów Autora w różnych miejscach świata, zawsze wydarzała się tam spektakularna zbrodnia lub morderstwo. Analiza postaci morderców z książek Autora doprowadza Gościa do wniosku, że wszyscy jego negatywni bohaterowie mają rysy charakterologiczne jednego człowieka, a tym człowiekiem jest sam Autor. Oskarża więc Autora, że to on popełnił owe dwadzieścia dwa morderstwa, a potem je opisał w swoich książkach. Na dowód wręcza mu listę dwudziestu dwóch nazwisk rzeczywistych osób, które Autor zamordował. W zamian za dyskrecję, żąda od niego dożywotniej "pensyjki" dla zaufanej osoby na posadzie administratora...
Autor sztuki: Friedrich Dürrenmatt
Tytuł oryginalny: "Abendstunde im Spätherbst" (niem.)
Przekład: Danuta Żmij-Zielińska
Produkcja: 1992
Premiera TV: 22 czerwiec 1992

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Maksymilian F. Korbes
Furchtergott Hofer
SekretarzIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.171101

(POL) polski,


1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń