Obrona (2003)

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo przeciwko byłemu oficerowi śledczemu Urzędu Bezpieczeństwa, Adamowi Kulickiemu. Jest on oskarżony o to, że w latach 1949-1953, pracując w areszcie śledczym w Warszawie, stosował tortury wobec przesłuchiwanych więźniów politycznych, wykazując się szczególnym wobec nich okrucieństwem, kilku doprowadził do samobójstw, a na jednym ze skazanych na podstawie wymuszonych torturami zeznań wykonano wyrok śmierci. Zbliża się proces i Kulicki postanawia wziąć adwokata. Jego wybór pada na mecenasa Józefa Grudę-Olszańskiego, byłego żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego, a później przez półtora roku "podopiecznego" kapitana Kulickiego w więzieniu śledczym. Dawny oprawca, któremu przesłuchiwani nadali przydomek "Kapo", wierzy, że broniący go stalinowski więzień, wyspecjalizowany jako adwokat w procesach politycznych, będzie najlepszym dowodem na to, że oskarżenia są bezpodstawne.

Propozycja Kulickiego szokuje prawnika, który przyznając swemu oprawcy prawo do obrony, obstaje jednocześnie przy własnym prawie do decydowania o tym, w czyim imieniu będzie występował. Ale kiedy do zabiegów o pozyskanie renomowanego obrońcy włącza się rodzina Kulickiego, a zwłaszcza jego nieświadoma win męża, nieuleczalnie chora żona, Hanna, mecenas zaczyna się wahać. Odwiedza byłych towarzyszy broni, również ofiary kapitana, by wespół z nimi rozstrzygnąć, czy ma moralne prawo przyjąć tę sprawę. Ale w sercach i pamięci torturowanych zbyt głęboko tkwi bolesna zadra, by mogli wspaniałomyślnie wybaczyć. Jeden z nich wręcza Olszańskiemu wstrząsający zapis swych przeżyć sporządzony wkrótce po wyjściu na wolność. Ten zeszyt mecenas przekazuje nagabującej go po wielekroć Hannie Kulickiej. Dopiero wówczas do rodziny oskarżonego, który nadal usiłuje wszystkiemu zaprzeczać, dociera przerażająca prawda o człowieku, którego kochali, podziwiali, szanowali.
Sztuka Stanisława Kuźnika to przejmująca opowieść o winie i karze, stosunku ofiary do swego kata spotkanego po latach i proszącego o pomoc. To rzecz o pamięci, z której nawet po pół wieku nie udaje się wymazać straszliwych przeżyć, o konieczności rozliczenia jednych i zadośćuczynienia innym, by sprawiedliwości wreszcie stało się zadość. Pomysł sztuki autor zaczerpnął z życia, z rozmów ze swym przyjacielem, prawnikiem, który stanął przed podobnym dylematem jak bohater spektaklu.[PAT]Autor sztuki: Stanisław Kuźnik
Tytuł oryginalny: „Obrona”
Produkcja: 2003
Premiera TV: 4 styczeń 2004

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Józef Gruda-Olszański
Adam Kulicki
Hanna Kulicka
Ewelina Stryjeńska
Bolesław Kulicki
Justyna Kulicka
Anita Kulicka
Marcin Kulicki
Aneta Pieńkara
Piotr Przybył
Jan Woźniak
Ksiądz Stanisław
Alicja
Siostra Łucja
AgatkaIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.151120

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz