Pigmalion (1996)

"Jest to sztuka w dużej mierze świadomie dydaktyczna, a jej temat uważa się za suchy, wobec czego rzucam nią w głowy mędrków, którzy jak papugi pokrzykują, że dzieło sztuki nie może pouczać" -pisał Shaw w przedmowie do książkowego wydania komedii. Na szczęście dzięki talentowi Irlandczyka "suchy" temat okazał się istnym komicznym rogiem obfitości.
Głównym bohaterem sztuki jest Higgins - profesor fonetyki, fanatycznie oddany pracy i, oględnie mówiąc, nie przepadający za kobietami. Ten naukowy geniusz i zaprzysięgły stary kawaler nie grzeszy jednak dobrymi manierami, często bywa lekkomyślny, uparty i egoistyczny.
Pewnego dnia los stawia na jego drodze młodą dziewczynę, pracującą w kwiaciarni. Dla Higginsa jest ona niczym więcej jak nieokrzesaną pokraką i "kocmołuchem". Nie ma zielonego pojęcia o savoir-vivrze, nie mówiąc już o poprawnej wymowie. Mimo to, a raczej właśnie dlatego Eliza postanawia brać lekcje dykcji. Może, gdy nauczy się przyzwoicie wysławiać, zostanie sprzedawczynią! Higgins początkowo niechętny wreszcie wyraża zgodę. Nie przeczuwa jeszcze, jak bardzo znajomość z Elizą odmieni jego życie. [PAT]

Według mitologii greckiej król Cypru Pigmalion wyrzeźbił posąg kobiety tak wielkiej piękności, że się w nim zakochał. Afrodyta wzruszona siłą jego niezwykłego uczucia zgodziła się tchnąć w kamienną figurę życie. Antyczna historia Pigmaliona i Galatei (bo tak nazywała się królewska ukochana) stała się źródłem inspiracji dla wielu pokoleń artystów. Znalazł się wśród nich George Bernard Shaw - irlandzki prozaik, dramaturg i publicysta obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru, mający opinię jednego z największych kpiarzy przełomu XIX i XX wieku.

Autor sztuki: George Bernard Shaw
Tytuł oryginalny: "Pygmalion" (ang.)
Przekład: Kazimierz Piotrowski
Produkcja: 1996
Premiera TV: 25 maj 1998

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Eliza Doolittle
Profesor Higgins
Alfred Doolittle
Pułkownik Pickering
Pani Higgins
Pani Pearce
Pani Hill
Panna Hill
Fred Hill
Nepomuk
Ambasadorowa
Ambasador
Obywatel
Pan z Hoxton
Lokaj; nie występuje w napisach końcowych
Pokojówka; nie występuje w napisach końcowych
Policjant; nie występuje w napisach końcowych
Kamerdyner; nie występuje w napisach końcowych
nie występuje w napisach końcowychIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170320

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz