Operacja Reszka (2009)

Opowieść o intrydze peerelowskich służb bezpieczeństwa, obliczonej na zwabienie w pułapkę, a następnie likwidację Piotra Jeglińskiego, początkowo studenta historii na lubelskim KUL - u, skupiającego wokół siebie środowisko o antykomunistycznych poglądach, a następnie przebywającego w Paryżu emigranta politycznego, który położył wielkie zasługi dla organizacji i kolportażu prasy podziemnej w Polsce. Operacja przeciwko Jeglińskiemu należy do najbardziej bezwzględnych i zagadkowych w dziejach MSW.
Druga połowa lat siedemdziesiątych. W Lublinie zaczynają wychodzić drugoobiegowe "Spotkania" - niezależne pismo młodych katolików, które szybko zyskuje sobie opinię jednego z najbardziej opiniotwórczych w kręgach opozycyjnych. Publikujący tam autorzy starają się odkłamywać historię, ale nie stronią też od bieżącej tematyki politycznej. Chcąc zapewnić "Spotkaniom" dalszy rozwój, Piotr Jegliński postanawia pojechać na Zachód i zdobyć powielacz. W Paryżu zakłada emigracyjną filię pisma, organizuje własne kanały przerzutowe do kraju z książkami i ulotkami, także w języku rosyjskim, co - kiedy zostaje odkryte przez MSW - budzi poważny niepokój peerelowskich władz. Widmo gniewu towarzyszy radzieckich to nie jest, oględnie mówiąc, wesoła perspektywa.
Tymczasem energia i odwaga Jeglińskiego popychają go do działań niezwykle ryzykownych. Spotyka się on z emisariuszami z Polski nie tylko we Francji i Frankfurcie, lecz także w NRD.
Jednak nie wszyscy współpracownicy Piotra podzielają jego zapał i wiarę w sens walki z komunizmem. Wśród tych nieco sceptycznych przyjaciół jest Kazimierz, ambitny student, czujący się trochę niedoceniany przez Jeglińskiego. Wywiad PRL, który obserwuje działalność i kontakty Piotra bardzo uważnie, postanawia wykorzystać słabe strony charakteru jego kolegi. Poddany brutalnym naciskom i szantażowany Kazimierz załamuje się i zgadza na współpracę. Stopniowo urabiany ideologicznie, szkolony w technikach szpiegowskich oraz nieustannie dowartościowywany przez swego oficera prowadzącego robi coraz większe postępy. W dość krótkim czasie staje się bezwzględnym, przebiegłym i cynicznym agentem, który nie zawahałby się nawet zabić, gdyby zaszła taka konieczność.
Kierownictwo MSW, coraz bardziej zaniepokojone działalnością Jeglińskiego, postanawia zwabić opozycjonistę na terytorium krajów demokracji ludowej i zlikwidować. Kazimierz ma być tym, który skłoni go do wyjazdu, a przy okazji rozpracuje paryskie kontakty Piotra. Nie będzie to wszakże łatwe. Po pierwsze dlatego, że Jegliński zaczyna podejrzewać swego kuriera o współpracę z agenturą PRL, a po drugie ze względu na francuskie służby specjalne, które również zaczynają deptać Kazimierzowi po piętach. [TVP]Autor sztuki: Włodzimierz Kuligowski
Tytuł oryginalny: „Operacja Reszka”
Produkcja: 2009
Premiera TV: 15 marzec 2010

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Piotr Jegliński
Kazimierz
Generał MSW
Pułkownik MSW
Kapitan MSW
Rafał
Ewa Jeglińska
Babcia Piotra Jeglińskiego
Jasnowłosa
Sędzia śledczy
Inspektor francuski
Gruby
Ksiądz
Tajniak francuski
Oficer Kontrwywiadu PRL
Cywil z Kontrwywiadu PRL
Instruktor MSW
Stary
Kapitan rosyjski
Blondyna
Kierownik pociągu rosyjskiego
Konduktor rosyjski
Dziennikarka francuska
Niemiecki strażnik kolejowy
Milicjant z NRD
Adwokat francuski
Adwokat francuski
Sekretarka sędziego
Wąsacz
Esbek
Esbek
Siwy
Nieznajomy
Mężczyzna w kapelusiku
Tajniak
Roześmiana kobieta
Roześmiany mężczyznaIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.151102

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz