W sieci (1978)

Dzieje "Szalonej Julki", córki państwa Chomińskich, i pisarza Jerzego Boreńskiego. W pierwszej części zatytułowanej w Sieci ukazany został typowo mieszczański dom radcostwa Chomińskich, gdzie Julka czuje się stłamszona. Jest ona studentką malarstwa i pragnie spełnić się w sztuce. Wielkie wrażenie wywiera na niej ekspozycja obrazu Podkowińskiego "Szał". Sama tworzy skandalizujący rysunek przedstawiający Adama i Ewę, co wywołuje komplikacje rodzinne. Wkrótce odkrywa bratnią duszę – pisarza Jerzego, w którym się z wzajemnością zakochuje.
Ostatecznie jednak wychodzi za długoletniego narzeczonego – sędziego Rolewskiego. Akcja drugiej części (Ostatnie spotkanie) toczy się rok później. Julia nie jest szczęśliwa w małżeństwie. Żałuje że porzuciła malarstwo, mimo że mąż jej do tego nie zmuszał, oraz że stała się zwykłą filisterką. Wkrótce do Krakowa przybywa jej dawna miłość – Jerzy. Julia decyduje się na spotkanie z nim w modnym lokalu "Orpherum". Jerzy, chory na gruźlicę, skarży się na filisterski los. Wkróce Julia zauważa w lokalu swojego męża, na szczęście maska chroni ją przed rozpoznaniem. Spotkanie to pozwala jednak zrozumieć, że powrót do przeszłości jest niemożliwy.Autor sztuki: Jan August Kisielewski
Tytuł oryginalny: „W sieci. Wesoły dramat” (1899)
Produkcja: 1978
Premiera TV: 9 październik 1978

Reżyseria:


Muzyka:
(opracowanie muzyczna)

Obsada:
Pani Chomińska
Radca Chomiński
Julia
Emilia
Wiktoria
Michalina
Cesia
Jerzy Boreński
Aleksander Rolewski
Stanisława Podlipska
BronikNotatki:
Debiutancki dramat "W sieci" otrzymał wyróżnienie w konkursie w 1898 r., w następnym roku Jan August Kisielewski (1876-1918) zdobył III nagrodę w konkursie im. Paderewskiego za dramat "Karykatury".
Krakowska prapremiera "W sieci" (1899) w reżyserii Tadeusza Pawlikowskiego, z Wandą Siemaszkową w głównej roli, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i widzów, którzy w napięciu śledzili ponadpięcioipółgodzinny spektakl (w pierwszym wydaniu ten ogromny utwór liczył 608 stron druku).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.151123

(POL) polski,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz