Ostatecznie jednak wychodzi za długoletniego narzeczonego – sędziego Rolewskiego. Akcja drugiej części (Ostatnie spotkanie) toczy się rok później. Julia nie jest szczęśliwa w małżeństwie. Żałuje że porzuciła malarstwo, mimo że mąż jej do tego nie zmuszał, oraz że stała się zwykłą filisterką. Wkrótce do Krakowa przybywa jej dawna miłość – Jerzy. Julia decyduje się na spotkanie z nim w modnym lokalu "Orpherum". Jerzy, chory na gruźlicę, skarży się na filisterski los. Wkróce Julia zauważa w lokalu swojego męża, na szczęście maska chroni ją przed rozpoznaniem. Spotkanie to pozwala jednak zrozumieć, że powrót do przeszłości jest niemożliwy.
Autor sztuki: Jan August Kisielewski
Tytuł oryginalny: „W sieci. Wesoły dramat” (1899)
Produkcja: 1978
Premiera TV: 9 październik 1978
Reżyseria:
Muzyka:
(opracowanie muzyczna)
Obsada:
Pani Chomińska
Radca Chomiński
Julia
Emilia
Wiktoria
Michalina
Cesia
Jerzy Boreński
Aleksander Rolewski
Stanisława Podlipska
Bronik
Notatki:
Debiutancki dramat "W sieci" otrzymał wyróżnienie w konkursie w 1898 r., w następnym roku Jan August Kisielewski (1876-1918) zdobył III nagrodę w konkursie im. Paderewskiego za dramat "Karykatury".
Krakowska prapremiera "W sieci" (1899) w reżyserii Tadeusza Pawlikowskiego, z Wandą Siemaszkową w głównej roli, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i widzów, którzy w napięciu śledzili ponadpięcioipółgodzinny spektakl (w pierwszym wydaniu ten ogromny utwór liczył 608 stron druku).
01.151123
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz