Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca (2003)

Pierwsza połowa dziewiętnastego stulecia, mały dworek na wsi pod Lublinem. Do majątku pani Dobrójskiej, mieszkającej z córką Anielą i siostrzenicą Klarą, przyjeżdża z wizytą przyjaciel domu Radost w towarzystwie swego bratanka Gustawa. Podstarzały birbant, choć nieobce mu są uciechy życia, pragnąłby ustatkować skorego do hulanek Gustawa i ożenić go z poważną i posażną Anielą.
Niestety, młodemu lekkoduchowi nieśpieszno do ołtarza, a perspektywa ustabilizowanego, ziemiańskiego żywota budzi w nim głęboką niechęć. Ale i Aniela wcale nie marzy o małżeństwie. Przeciwnie, podobnie jak emablowana bezskutecznie przez nieporadnego Albina żywa jak iskra Klara, nie wierzy w stałość męskich uczuć. Na nic życzliwe upomnienia pani Dobrójski. Obie panny złożyły sobie uroczyste ślubowanie: "Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną."
"Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" powstały w 1827 roku, a wystawiono je po raz pierwszy we Lwowie w roku 1833. Rok wcześniej Słowacki ogłosił "Mindowe" i "Marię Stuart", a Mickiewicz trzecią część "Dziadów". Ale Aleksandrowi hrabiemu Fredrze, który urodził się wcześniej od wielkich romantyków i zdążył wziąć czynny udział w wojnach napoleońskich, a nawet pełnił funkcję oficera ordynansowego w cesarskim sztabie, obce były idee i poetyka romantyzmu. Największy z polskich komediopisarzy, znakomity obserwator, mistrz języka i scenicznej intrygi z humorem, choć bez zbędnej zjadliwości, kreślił wnikliwe portrety psychologiczne swych bohaterów - mieszkańców lwowskich salonów i galicyjskiej prowincji.
To nie sekret, że panieńskie przyrzeczenia nie oprą się próbie czasu i misternej intrygi. Aniela ulegnie zalotom szalejącego za nią Gustawa, Klara przyjmie oświadczyny wykpiwanego dotąd Albina. Kto wie, może nawet pani Dobrójska wpadnie w ramiona Radosta? Aleksander Fredro pozostawia to pytanie domyślności widzów najnowszej inscenizacji telewizyjnej "Ślubów panieńskich" nakręconych w malowniczej scenerii wysmakowanych wnętrz szlacheckiego dworku i parkowych pejzaży, a także w doborowej obsadzie aktorskiej. [PAT]
Autor: Aleksander hrabia Fredro
Tytuł oryginalny: Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca
Produkcja: 2003
Premiera TV: 27 październik 2003

Reżyseria:


Muzyka:
opracowanie muzyczne


Obsada:
Pani Dobrójska

Radost

Aniela

Klara

Gustaw

Albin

Jan

służącaIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.151001

(POL) polski,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz