Upiór w kuchni (1993)

Komedia kryminalna utrzymana w klimacie czarnego humoru angielskiego, do złudzenia przypominająca najbardziej brytyjski z gatunków, wyszła spod pióra polskiego autora ukrywającego się pod pseudonimem Patrick G. Clark. Realizacja nawiązuje do złotego okresu słynnej "Kobry". Już w samym tytule twórcy spektaklu przywołują wcześniejszą wersję "Upiora w kuchni" (1976), z Zofią Mrozowską i Grażyną Staniszewską w rolach pań Collins, z Romanem Wilhelmim, Markiem Walczewskim i niezawodnymi funkcjonariuszami Scotland Yardu w osobach Jana Machulskiego i Wiktora Zborowskiego.
Oczywiste są także skojarzenia z klasyczną komedią kryminalną "Arszenik i stare koronki" - ten tytuł wspomina zresztą wprost barman Bob, który akurat oglądał "Arszenik..." jako najlepsze antidotum na trywialne kłopoty dnia codziennego. Wszystkie wymienione spektakle cechuje mistrzowska realizacja; zwarta konstrukcja, zaskakujące puenty, świetne role.
Autor sztuki: Patrick G. Clark (pseud. Janusza Majewskiego)
Tytuł oryginalny: „Upiór w kuchni”
Przekład: Janusz Majewski (zobacz notatki)
Produkcja: 1993
Premiera TV: 16 wrzesień 1993

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Laura Collins
Cynthia Collins
Mike Speely
Inspektor Hunt
Barman Bob
Komisarz Fuddler
Pastor Sheppard
Marcus
Lekarz sądowy
Sierżant Griggson


Notatki:
"Przekład i tłumaczenie: Janusz Majewski" taka informacja pojawia się w czołówce spektaklu; w rzeczywistości to sam Janusza Majewski - pod pseudonimem Patrick G. Clark - jest autorem sztuki.
"Upiór w kuchni" to niepodważalny dowód na to, że komedia przede wszystkim aktorami stoi. Tu znów, podobnie jak w "Arszeniku..." wspaniałą kreację stworzyła Irena Kwiatkowska. Zachwycającej manierami, urokiem osobistym i opanowaniem w krytycznych sytuacjach damy nikt nie posądziłby o niecne czyny - nikt poza niezdarnym i na pozór zupełnie pozbawionym inteligencji inspektorem policji. W rolach inspektora Hunta i jego przełożonego Fuddlera reżyser obsadził aktorów o wielkiej vis comica, Wiktora Zborowskiego i Krzysztofa Kowalewskiego. Zabawna komedia niesie też przewrotne przesłanie o szkodliwości oglądania telewizji. Tyle w niej teraz brutalności i frustracji, wiadomości o zbrodniach, seksie, wszelkiego rodzaju wynaturzeniach, że dystyngowane damy nie chcą jej oglądać. Z nudów lęgnie się zbrodnia. Pani Laura Collins i jej córka Cynthia, prowadzące cichy pensjonat na peryferiach spokojnego miasteczka, w niezwykły sposób urozmaicają sobie życie. W pensjonacie zjawia się właśnie mężczyzna o dość oryginalnym sposobie bycia, podający się za komiwojażera. Mike chce spędzić w willi "Lotus" spokojną noc. Mile ugoszczony przez obie panie nie przypuszcza, że za chwilę stanie się świadkiem i uczestnikiem przerażających i niezwykłych wydarzeń. [PAT]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Upiór w kuchni (1976) - reż. Janusz Majewski


01.151002

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz