Lekkomyślna siostra (1991)

W spokojnym dostatku toczy się życie państwa Topolskich. Mąż, Henryk, jest przemysłowcem pochłoniętym interesami; żona, Helena, jest panią solidnego, mieszczańskiego domu. Trochę kłopotu przyczynia im młodszy brat, lekkoduch Janek, a zwłaszcza jego długi.
Spokojny rytm ich życia burzy nagłe pojawienie się w mieście siostry Topolskich, Marii. Przed laty, w atmosferze skandalu opuściła męża i dziecko, wyjeżdżając z bogatym kochankiem do Wiednia. Ten czyn sprzeczny z mieszczańską moralnością spowodował, że rodzina wyrzekła się jej. Annie przypisuje się wszystkie niepowodzenia, jak na przykład odrzucenie oświadczyn Janka przez rodziców bogatej panny, której posag umożliwiłby mu spłacenie długów.
Helena Topolska jest osobą o podwójnej moralności. Krytykuje postępowanie Marii i rzekome przygody erotyczne, których tak naprawdę zazdrości jej. Ta moralność nie przeszkadza jej w romansie z salonowym gogusiem, Olszewskim, który wyciąga od niej pieniądze.

Maria, lekkomyślna siostra, nie znalazła zaspokojenia swoich tęsknot w wiedeńskiej eskapadzie. Wraca przeto do rodzinnego miasta, obiecując sobie gruntowną zmianę życia w cichej pracy, w samotnej egzystencji. Władysław, porzucony mąż Marii, gotów jest wybaczyć jej za cenę powrotu do małżeńskich obowiązków. Ona jednak odrzuca tę propozycję, a ponieważ rodzina nie chce słyszeć o jej powrocie, jest zmuszona wyjechać do Wiednia. Wkrótce jednak nadchodzi wiadomość, że kochanek Marii umarł i swój majątek zapisał jej.
Myśl o takim bogactwie całkowicie zamąca błogi spokój i nieugięte zasady rodziny Topolskich. Nawet żywiołowa niechęć Heleny do szwagierki załamuje się. Walnie przyczynia się do tego kochanek podnoszący swoje wymagania finansowe. Zostaje wysłany list, w którym marnotrawna siostra wezwana zostaje do powrotu na łono rodziny i w którym zostają wybaczone przeszłe jej grzechy. Maria przyjeżdża do domu Henryka, gdzie cała rodzina z pożądaniem patrzy na jej spadek i niby z olbrzymią przyjaźnią wita ją. Jednak gdy wyjawia, że urzędowo zrzekła się dziedzictwa po kochanku, aby oczyszczona stanąć przed rodziną, doprowadza do konsternacji. Rodzina nie może jej wybaczyć, że wypuściła z rąk taki majątek i zostawia ją swemu losowi. [TVP]Autor sztuki: Włodzimierz Perzyński
Tytuł oryginalny: „Lekkomyślna siostra”
Produkcja: 1991
Premiera TV: 10 luty 1991

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Henryk Topolski
Helena
Janek Topolski
Władysław
Maria
Ada
Olszewski
LokajIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.160228

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz