Pastorałka (2006)

Telewizyjna inscenizacja klasyki gatunku, zestawiona przez Leona Schillera i Jana Maklakiewicza z jasełkowych tekstów i śpiewów, w gwiazdorskiej obsadzie.
Nad góralskimi chatami zapada noc. Wśród prószącego śniegu sunie barwny korowód kolędników. Są skrzydlate Aniołki, jest rogaty Diabeł oraz równie rogaty i kłapiący szczęką Turoń. W pochodzie idzie też sama Śmierć z ostrą kosą. Wiodący orszak górale pukają do drzwi wielkiej chaty należącej do sołtysa. W środku znajdują ciepło i schronienie. Kolędnicy zaczynają swoje przedstawienie, opowiadając historię Narodzenia Pańskiego.

"Pastorałka" powstała wedle scenariusza Leona Schillera. Urodzony w końcu XIX wieku reżyser, krytyk i teoretyk teatralny austriackiego pochodzenia, zasłynął wnikliwymi interpretacjami dramatów Adama Mickiewicza. W latach 1930-1932 był kierownikiem artystycznym i reżyserem dramatu w Teatrze Wielkim. W owym okresie sięgnął do wywodzącej się jeszcze z wieków średnich bogatej polskiej tradycji misteryjnej i bożonarodzeniowej. Po długich i żmudnych poszukiwaniach w archiwach, literaturze staropolskiej, dawnych śpiewnikach i kantyczkach zebrał najpiękniejsze kolędy i pastorałki, określane przez niego jako "prawdziwe klejnoty poezji ludowej". Wybitny poeta Czesław Miłosz nazwał dzieło Schillera - równie sięgającym w rdzeń polszczyzny jak "Pan Tadeusz".
Trudnego zadania przeniesienia "Pastorałki" na szklany ekran podjął się Laco Adamik - twórca telewizyjny i teatralny, mający na swym koncie artystycznym wiele spektakli muzycznych i operowych. W sztuce wzięła udział plejada polskich aktorów, reprezentujących różne pokolenia. Obok Jana Peszka Adamik zaprosił między innymi Danutę Stenkę, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Michała Żebrowskiego i Agnieszkę Grochowską. Zgodnie z zachowanymi zaleceniami Schillera wcielają się oni zarówno w opowiadających historię narodzin Chrystusa kolędników, jak też w postacie sprzed dwóch tysięcy lat, takie jak Marię, trzech mędrców czy króla Heroda. Uświetniająca spektakl muzyka to efekt prac Schillera oraz światowej sławy kompozytora Jana Maklakiewicza. [PAT]Autor sztuki: Leon Schiller
Tytuł oryginalny: „Pastorałka”
Produkcja: 2006
Premiera TV: 8 styczeń 2007

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka
muzyka

Obsada:
Prologus / Kolędnik
Pasterz / Kolędnik
Pasterz / Kolędnik
Pasterz / Kolędnik
Pasterz / Kolędnik
Pasterz / Pachoł / Kolędnik
Pasterz / Kolędnik
Adam / Kolędnik
Rabin / Kolędnik
Diabeł / Kolędnik
Pachoł / Kolędnik
Anioł / Kolędnik
Anioł / Kolędnik
Anioł / Kolędnik
Anioł / Kolędnik
Anioł / Kolędnik
Ewa / Kolędnik
Śmierć / Kolędnik
Maria / Synowa Gospodarza
Józef / Organista
Archanioł Michał / Czeladnik
Archanioł Gabriel / Syn Gospodarza
Kacper / Sąsiad
Melchior / Sąsiad
Baltazar / Sąsiad
Bartos / Dziadek
Karczmarka / Sąsiadka
Szlachcic / Pasterz / Czeladnik
Chłop / Gospodarz
Chłopka / Gospodyni
Herod / Proboszcz
Herodowa / Sąsiadka
Feldmarszałek / StrażakIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170126

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz