Arszenik i stare koronki (1975)

Rzecz dzieje się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Dwie zacne, starsze panie, które z oddaniem opiekują się cierpiącym na lekkie zaburzenia psychiczne kuzynem, odnajdują swe życiowe powołanie w niesieniu pomocy innym. Realizują jednak tę misję w osobliwy sposób. Siostry Brewster, powodowane chęcią ulżenia bliźnim, podają zatrute arszenikiem wino samotnym panom, którzy pragną wynająć pokój w ich gościnnym domu.
Potem Abby i Martha grzebią swoje ofiary w piwnicy, w błogim przeświadczeniu, że skracają męki żywota kolejnym nieszczęśnikom. Tę działalność, prowadzoną bez przeszkód od lat, zakłóca nieoczekiwany powrót do domu siostrzeńca uroczych staruszek. Mortimer Brewster przybywa w towarzystwie córki pastora, którą wkrótce zamierza poślubić. Odkrywszy straszną prawdę, robi wszystko, aby narzeczona o niczym się nie dowiedziała. Na tym jednak jego kłopoty się nie kończą. W rodzinnym domu zjawia się również brat Mortimera, poszukiwany przez policję wielokrotny morderca, Jonathan Brewster. [PAT]

Autor sztuki: Joseph Kesselring
Tytuł oryginalny: „Arsenic and Old Lace”
Przekład: Janusz Minkiewicz, Antoni Marianowicz
Produkcja: 1975
Premiera TV: 11 grudzień 1975

Reżyseria:


Muzyka:
(opracowanie muzyczne)


Obsada:
Abby Brewster
Marta Brewster
Mortimer
Helena Harper
Jonatan
Dr Epstein
Teddy
Whiterspoon
O'Hara
Pastor Harper
Kapitan Rooney
Gibbs
Policjant
Policjant


Notatki:
Klasyczna komedia z gatunku czarnego humoru. Sztuka Josepha Kesselringa była przebojem lat 40. na Broadwayu. Nie schodziła z afisza przez parę sezonów, a później jej popularność zwielokrotnił film Franka Capry pod tym samym tytułem.
Archiwalny spektakl z 1975 r., parokrotnie wznawiany, przypomina "złote lata" Teatru TV. W sztuce niezapomnianą kreację stworzyła Irena Kwiatkowska; nb. "Arszenik..." i popisową rolę Abby wybrano na benefis 40-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170702

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz