Jego twórczość – na równi z życiem – przesiąknięta alkoholem i cielesną miłością, pomimo dość wulgarnego języka i prostego stylu, ujmuje wrażliwością i celnymi spostrzeżeniami. U Bukowskiego ironia nigdy nie jest dystansem, ale czymś bezpośrednio dotykającym rzeczywistości, czymś bolesnym. Alter ego autora pojawia się w Rzecze Budda Chinaski pod postacią DJ Hanka narkotycznie uzależnionego od marnego życia, gry na wyścigach, zapasu wina i kobiety, o którą nie trzeba zabiegać. Pod tym smutnym obrazem człowieka kryje się jednak tęsknota za prawdziwym uczuciem, DJ Hank powie:
(…) miłość zjawia się z trudem i niezmiernie rzadko. Kiedy już przychodzi, to zwykle z innych powodów niż trzeba. Człowieka po prostu męczy ciągłe bronienie się przed nią i poddaje się, ponieważ musi gdzieś znaleźć sobie miejsce.
Reżyser, Cezary Studniak, wykorzystuje w spektaklu kameralną przestrzeń Capitolu, przemyślaną scenografię i muzykę do stworzenia jednocześnie intymnego i dosadnego świata. Aktorzy bez nadużywania ekspresji, w przekonywający sposób krzyczą, śpiewają, wypowiadają gorzko-prawdziwe słowa. Istotnym bohaterem na scenie, obok głównego bohatera DJ Hanka (głosu z radia) oraz Frances, jest męski chór instrumentalno-wokalny. [Narodowy Instytut Audiowizualny]
Autor sztuki: Charles Bukowski (teksty)
Tytuł oryginalny: brak (nie istnieje)
Przekład: Jacek Lachowski, Piotr Madej, Michał Kłobukowski, Robert Sudół, Jan Krzysztof Kelus
Produkcja: 2009
Premiera TV: brak informacji
Reżyseria:
Muzyka:
muzyka
muzyka
Obsada:
Frances
-
-
-
-
01.160417
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz