Epilog norymberski (1969)

Spektakl stanowi rekonstrukcję procesu, który alianci wytoczyli czołowym politykom i dowódcom III Rzeszy, oskarżonym o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości.

Rozprawa toczyła się od 20 listopada 1945 roku do 1 października roku 1946 przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.
UWAGA: wideo rozpoczyna się od 0:00:31 (pierwsze 31 sekund to tzw. „rozbiegówka”)


Autor sztuki: Jerzy Antczak (scenariusz)
Tytuł oryginalny: „Epilog norymberski”
Produkcja: 1969
Premiera TV: 24 listopad 1969

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Narrator
Przewodniczący sądu
Rudienko
Shawcros
Dr Gilbert
Frank
Goering
Ribbentrop
Kaltenbrunner
Hoess
Keitel
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-


Notatki:
Antczak stworzył scenariusz przedstawienia na podstawie wydanego w 1962 roku zbioru wspomnień i dokumentów członków polskiej delegacji na proces – Przed trybunałem świata Tadeusza Cypriana i Jerzego Sawickiego. Posiłkował się też Norymberskim epilogiem Arkadija Połtoraka, przełożonym z rosyjskiego w roku 1968.
„Sama książka nic nie wniosła, bo przedstawiała sprawę z rosyjskiego punktu widzenia, z pominięciem Katynia itp. – ale mnie zainspirowała” – mówił reżyser w wywiadzie udzielonym Katarzynie Bielas i Jackowi Szczerbie w „Dużym Formacie”. Pełne stenogramy z procesu dostał za pośrednictwem ambasadora USA w Polsce, Johna Austina Gronouskiego. W spektaklu wyeksponował polskie wątki. Znalazło się w nim przesłuchanie jednego z dwóch świadków zgłoszonych przez polskie władze, Seweryny Szmaglewskiej, która pobyt w nazistowskim obozie koncentracyjnym opisała w Dymach nad Birkenau.
Rok później Jerzy Antczak zrealizował pełnometrażowy film fabularny pod tym samym tytułem. Pionierski teatr faktu uhonorowano Nagrodą Państwową I stopnia oraz nagrodą Komitetu do spraw PRiTV. Niektórzy nazywali go „przerażająco rzeczowym”. O wrażeniu, jakie wciąż robi Epilog…, świadczy fakt, że jego filmowa wersja z 1970 roku została wyróżniona laurem na festiwalu w Houston jeszcze w 2006 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.160418

(POL) polski,


2 komentarze:

 1. Przez 35 sekund nic nie ma!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to nie mamy wpływu.
   Prawdopodobnie dostawca lub właściciel tego wideo umieszcza lub planuje zamieszczanie reklam w tym czasie, a może po prostu tak długa „rozbiegówka” jest w oryginale filmu...

   Usuń