Miłość na Krymie (2014)

Akcja rozpoczyna się przed I wojną światową. Bohaterowie sztuki przebywają na Krymie, w posiadłości z widokiem na morze. W salonie prowadzą rozmowy filozoficzne, rozprawiają o życiu, polityce, piją herbatę z samowara z konfiturami. Najpierw widz poznaje spędzającą wolny czas w krymskim kurorcie młodą nauczycielkę z Tambowa, Tatianę Jakowlewną, która jest zakochana w Piotrze Aleksiejewiczu. Kiedy są sami w salonie próbuje nawiązać z nim bardziej osobistą pogawędkę, ale oschły i zimny porucznik nie daje zbliżyć się do siebie kruchej i delikatnej kobiecie.
Wkrótce nadchodzi całe towarzystwo i w ogóle nie ma już mowy o intymnej atmosferze, jaką próbowała wytworzyć Tatiana. Wywiązuje się burzliwa dyskusja na różne tematy. Nagle, ku zaskoczeniu wszystkich, a szczególnie Tatiany, Piotr Aleksiejewicz prosi o rękę aktorkę Lily Karłowną, roztaczając przed nią niezbyt ciekawe perspektywy życia w garnizonie. Jej szybka decyzja o przyjęciu oświadczyn wprawia porucznika w zdumienie i jeszcze większą konsternację. Zapada cisza. Tatiana ucieka, kompletnie zaskoczony zgodą Lily porucznik też się wycofuje. W salonie pozostają: podkochujący się w Lily budowniczy kolei Rudolf Rudolfowicz Wolf oraz małżeństwo kupców: Matriona Wasiljewna i Aleksandr Iwanowicz, a także poeta Iwan Zachedryński. Wszyscy oni nie wiedzą, jak się mają zachować, najbardziej skonfundowany jest Iwan Nikołajewicz, który darzy Tatianę szczerą miłością. Ale ona odrzuca go, postanawia natychmiast wyjechać do Tambowa. Wyjeżdża też Lily, której towarzyszy Rudolf Rudolfowicz. Jadą do majątku w guberni tulskiej, nie wiedząc, że Wiśniowy sad został sprzedany. Akcja przenosi się w lata 30. XX wieku. Iwan Nikołajewicz Zachedryński jest teraz zastępcą naczelnika do spraw widowisk, prasy i wydawnictw przy Radzie Komisarzy Ludowych. Ma romans ze swoją sekretarką, Tatianą. Pragnie ją poślubić, ona jednak nie zamierza wiązać się z nim na stałe. Kusi go swymi wdziękami tylko dlatego, żeby wywalczyć lepszą pozycję dla młodego poety Zubatyja, który wpadł jej w oko. Nakłania także podstępem Iwana Nikołajewicza, by zabrał go w ich służbową podróż na Capri. Wkrótce los Iwana zostaje przesądzony. Skazano go na zsyłkę, bo Zubatyj doniósł na niego, że on nie doniósł na poetę. Jest początek lat 90. XX wieku. W Rosji rządzi mafia. W tej zupełnie nowej rzeczywistości pojawiają się znane postaci: całkiem odmienieni Czelcowowie, wyruszający do Ameryki, a także stara służąca Anastazja, próbująca sprzedać samowar, oraz zgrzybiali Lily i Rudolf. Jest też wynędzniały Iwan Iwanowicz, który wrócił z łagru. W rozmowie Iwana z mafiosem pojawia się nieobecna w kraju Tatiana... [TVP]

Autor sztuki: Sławomir Mrożek
Tytuł oryginalny: „Miłość na Krymie”
Produkcja: 2014
Premiera TV: 24 marzec 2014

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Iwan Nikołajewicz Zachedrynski
Tatiana Jakowlewna Borodina
Lily Karłowna Swietłowa
Rudolf Rudolfowicz Wolf
Matriona Wasiljewna Czelcowa
Aleksandr Iwanowicz Czelcow
Piotr Aleksiejewicz Sjejkin
Anastazja Pietrowna Batiuszkowa
Ilja Zubatyj
Włodzimierz Iljicz Uljanow-Lenin
Francuz
Pietia
Pierwszy
Drugi
Marynarz
Marynarz
Katarzyna Wielka
Człowiek z karabinem
Wilkołak


Notatki:
Napisana w 1993 roku Miłość na Krymie to najważniejsza z czterech sztuk Sławomira Mrożka, powstałych w latach 90. Losy jej prapremiery były dość powikłane: Jerzy Jarocki, który jako pierwszy chciał podjąć się inscenizacji, planował wprowadzić pewne zmiany w treści i układzie dzieła, przeciw czemu dramaturg ostro zaoponował, publikując w prasie słynne „dziesięć punktów” – warunków, na jakich wolno spektakl wyreżyserować. Ostatecznie – nie ingerując w tekst dramatu, w duchu zalecanym przez autora – prapremierę sztuki przygotował w Teatrze Starym w Krakowie Maciej Wojtyszko. Po latach napięcie między Mrożkiem i Jarockim w końcu opadło i reżyser mógł wystawić sztukę we własnym układzie, czego dokonał w 2007 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Był to jeden z ostatnich przygotowanych przez niego spektakli. Prac nad rejestracją telewizyjną już nie dokończył, podjął się tego Jan Englert.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170205

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz