Przygoda (2014)

Skomplikowane relacje międzyludzkie, miłosny wielokąt, nieusuwalne czasem konflikty, wynikające ze zderzenia życia osobistego z zawodowym – na te problemy akcent kładzie zarówno pisarz – Sándor Márai, jak i reżyser sztuki – Jan Englert. Ten utrzymany w konwencji realistycznej spektakl, w surowy i nie pozbawiony goryczy sposób, ukazuje historię profesora Kadara, jego żony Anny oraz jej kochanka, którym okazuje się jego zaufany asystent, a zarazem spadkobierca materialnego i naukowego dorobku.
Główny bohater ponosi porażkę zarówno jako mąż, jak i lekarz, kiedy zbyt późno wykrywa u swej żony śmiertelną chorobę. W opowieści pojawia się również przyjaciel sprzed lat, który poddaje w wątpliwość życiowe wybory profesora.
Bohaterowie spektaklu doświadczają uczuciowego zamętu, poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o chęć całkowitego oddania się innemu człowiekowi, a także o granice lekarskiego powołania. Postawieni przed trudnymi życiowymi wyborami, ludzie doświadczają silnych emocji, które budują niemal dramaturgiczne napięcie. Jest ono tym silniejsze, że w spektaklu brak postaci jednoznacznie negatywnych i pozytywnych, czy uproszczonych osądów moralnych. W swoim dziele Márai skupia się na ambiwalencji postaw i zawiłości ludzkiej egzystencji.Autor sztuki: Sándor Márai
Tytuł oryginalny: "Kaland" (színmű) („Przygoda” - dramat, 1940)
Przekład: Katarzyna Lewicka
Produkcja: 2014
Premiera TV: 1 grudzień 2014

Reżyseria:


Muzyka:
trio w składzie: Marcin Masecki (fortepian), Ziv Ravitz (perkusja), Carth Stevenson (kontrabas)

Obsada:
Péter Kádár, profesor medycyny
Anna, żona Kádára
Dr Ester Pálos, lekarka
Dr Zoltán, asystent profesora
Dr Szekeres, lekarz
PielęgniarkaIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.160829

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz