Udręka życia (2013)

Telewizyjna wersja spektaklu teatralnego w reżyserii Jana Englerta z mistrzowskimi kreacjami aktorskimi.
Protagonistami tragikomedii są Jona i Lewiwa Popochowie, starzejąca się para z 40 - letnim stażem małżeńskim. Pojawia się jeszcze długoletni przyjaciel rodziny, Gunkel, który akurat przechodził koło ich domu i widząc palące się światło puka do nich w nocy, trafiając w sam środek małżeńskiej kłótni. Gunkel, który nigdy się nie ożenił, cierpi, że jest sam jak palec.
Boi się samotności, nie chce sam umrzeć w łóżku. W pewnym sensie zazdrości małżonkom, że są razem, marzy o życiu Popochów. Wprawdzie jest im źle, ale przynajmniej mają siebie.
A Jona i Lewiwa nie przestają się ranić nawzajem, celuje w tym mąż, który obwinia żonę o wszystkie życiowe niepowodzenia, wytyka stracone lata u jej boku. Kiedyś miał cały świat u swych stóp, tak szybko minęło życie, teraz czuje się stary, wypalony. Chce odejść od żony, od dawna jej nie kocha, niegdysiejsze gorące uczucie zamieniło się w nienawiść. Odtrąca ją, choć Lewiwa - jak sama mówi - zawsze była wobec męża uczciwa i lojalna. Kiedy Jona nagle umiera, Lewiwa rozpacza, nie chce kończyć tej "udręki życia" sama.
Sztuka Hanocha Levina bawi i wzrusza, ale też prowokuje i skłania do refleksji. Groteskowo - ironiczny spektakl ma wymiar uniwersalny. Pokazuje, że każdemu z nas jest potrzebny drugi, bliski człowiek. [TVP]Autor sztuki: Hanoch Levin
Tytuł oryginalny: "The Labor of Life" (tytuł angielski, sztuka w j. hebrajskim)
Przekład: Agnieszka Olek
Produkcja: 2013
Premiera TV: 9 grudzień 2013

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Lewiwa
Jona
GunkelIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.160909

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz