Rewizor (2014)

W prowincjonalnej mieścinie pojawia się hulaka i uwodziciel - Chlestakow. Zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, z najwyższego rozkazu kontrolującego całą gubernię. A trzeba wiedzieć, że władze miasteczka, z Horodniczym na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Tymczasem znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie korzysta z okazji i z łatwością wciela się w przypisaną mu rolę.
Bierze sowite łapówki, chętnie nadstawia ucha na donosy i pochlebstwa małomiasteczkowych notabli, umizguje się do żony i córki Horodniczego, który udzielił mu gościny. W oczach prowincjuszy uchodzi za człowieka, który wszystko może. Gdy sytuacja go przerasta, cichaczem czmycha. Jego prywatny list, przejęty przez miejscowych dygnitarzy, ujawnia straszną prawdę.
Jerzemu Stuhrowi udało się znakomicie wydobyć komizm i sens utworu Gogola. Reżyser spektaklu, który wcielił się także w postać samego Horodniczego, skupił się na społecznych realiach utworu (rozpasanie i bezczelność władzy, korupcja, strach przed zwierzchnikiem). Sztuka została realizowana językiem filmowym, w plenerze. Scenerię stanowi małe miasteczko na południu Polski, co pozwala przybliżyć polskiemu widzowi Gogolowską satyrę.

Warto przypomnieć sobie motto, którym autor opatrzył "Rewizora":
"Nie przygaduj zwierciadłu, kiedy masz gębę krzywą".
Po 37 latach od ostatniej inscenizacji w Teatrze TV pamiętnego spektaklu (premiera 1977 r.) w reżyserii Jerzego Gruzy z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego, Jerzy Stuhr proponuje współczesne odczytanie dzieła Gogola. Komedia satyryczna, będąca arcydziełem dramaturgii rosyjskiej i teatru światowego w jego reżyserii pokazuje, co w satyrze klasyka literatury rosyjskiej jest ponadczasowe, odnoszące się do odwiecznych ludzkich przywar i tzw. układów funkcjonujących w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. Z drugiej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji. Fabuła sztuki koncentruje się na wątku podróży młodego człowieka, który przybywszy z Petersburga do małego miasteczka zostaje wzięty za rewizora administracji państwowej. [TVP]Autor sztuki: Nikołąj Gogol / Николай Васильевич Гоголь
Tytuł oryginalny: «Ревизор»
Przekład: Julian Tuwim
Produkcja: 2014
Premiera TV: 24 listopad 2014

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Horodniczy
Anna Andrejewna, żona Horodniczego
Maria Antonowna, córka Horodniczego
Iwan Aleksandrowicz Chlestakow, urzędnik z Petersburga
Piotr Iwanowicz Dobczyński
Piotr Iwanowicz Bobczyński
Łuka Łukicz Chłopow
Artiemij Filipowicz Zjemlanika
Iwan Kuźmicz Szpiekin
Ammos Fiedorowicz Lapkin-Tiapkin, sędzia
Komisarz policji
Kelner
Kupiec
Kupiec
Policjant
Stiepan Iwanowicz Korobkin
Korobkina
Obywatelka
Obywatel
Obywatel
członek kapeli
członek kapeli
członek kapeliIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.160909

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz