Selekcja (1984)

Nic nie jest pewne, niczego nie wiadomo do końca, prócz jednego. Chodzi o rzeczy proste: o władzę i pieniądze. Chodzi o to, by być najlepszym. O to, aby być twardym. Najtwardszym. By przezwycięć własny strach.

Umierający szef mafijnej rodziny spośród swych najbardziej zaufanych współpracowników chce wybrać swego następcę. Każdy z nich jest godzien tego zaszczytu, wybór więc nie jest łatwy. Pożądający władzy mafiosi zostają poddani specyficznej selekcji...

Pierwsza część tryptyku pod tym samym tytułem.

Autor sztuki: Waldemar Łysiak
Tytuł oryginalny: „Perfidia” (opowiadania)
Produkcja: 1984
Premiera TV: 23 luty 1984

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Vittorio Matta
Ramsay Callaghan
Giuliano Gramsci
Frank Buonfortuna
Don Anselmo
Inspektor Whiteman
Sierżant Klein
Sierżant Rogers
Andrea Righi
Cipriani
Morderca
Policjant Callaghana
Policjant Callaghana
Policjant Calaghana
Dziewczyna
Goryl Matty
Wysłannik
-
-
-
-
-
-


Notatki:
Gdy w 1984 w telewizyjnym Teatrze Sensacji przedstawiono "Selekcję" Waldemara Łysiaka, tylko niektórzy wielbiciele kryminałów wiedzieli, że prawdziwym autorem opowiadania, jakie ukazało się w książce pt."Perfidia", na postawie której powstało telewizyjne przedstawienie, był Valdemar Baldhead. A może było odwrotnie?
"...każdy zostaje tu oszukany, a najbardziej wy przy końcu każdej z tych bajek, albowiem dwa razy dwa tylko czasami równa się cztery. Czuwa nad tym bogini Perfidia" - przestrzegał Waldemar Łysiak swoich czytelników we wstępie do zbioru.
Trzymająca w napięciu akcja, znakomita gra aktorów, niespodziewane puenty i nietypowy jak dla Teatru Sensacji sposób realizacji telewizyjnej spowodowały, że zachęceni powodzeniem autorzy spektaklu przygotowali dalsze jego części - "Selekcję II" i "Selekcję III".IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  WSZYSTKIE CZĘŚCI:
 1. Selekcja (1984)
 2. Skorpion / Selekcja II (1985)
 3. Ostatni numer / Selekcja III (1985)


02.140812

(POL) polski,
16 komentarzy:

 1. Dziękuję! Właśnie tego szukałem

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeden z lepszych starych teatrów tv jakie oglądałem

  OdpowiedzUsuń
 3. Łysiak świetnie wtedy pisał. Szkoda że później zajął się tylko polityką. Dobrze pamiętam też jego powieść z tego samego okresu co "Selekcja", wydaną chyba także pod pseudonimem jako Baldhead, o polskim najemniku gdzieś w Ameryce płd., a przynajmniej tak się zaczynała. "Konkwista" - polecam jeśli znajdziecie gdzieś w antykwariacie!
  Filmożerca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konkwista była chyba moją pierwszą książką Łysiaka. Myślałem wtedy że to jakiś zagraniczny autor ha ha!
   Wczoraj byłem w księgarni nie mieli "Perfidii" chyba tylko alegro zostaje :(

   Usuń
 4. Bardzo dobry spektakl. Trzyma w napięciu do samego końca.
  Druga i 3 część też niezłe, ale ta jest najlepsza. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest kilka błędów lub niekonsekwencji w scenariuszu fabuły.
  Na przykład: Jakim cudem Vittorio Matta zdążył się dorobić ogromnej fortuny skoro policja zgarnęła go tuż po mianowaniu go Capo di tutti Capi (zdążył wsiąść w samochód i pokonać pewną trasę, po czym u celu przejażdżki czekała już na niego policja)?
  Antonio Accardi przychodził do niego do więzienia chcąc wymusić na nim ujawnienie numeru konta w banku szwajcarskim (przy małej kwocie gra nie byłaby warta świeczki). A jak wiadomo, Matta wcześniej był jedynie jednym z kilku bossów mafii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezrozumienie wynika z braku elementarnej wiedzy.
   Primo: Vittorio nawet będąc w więzieniu, jako capo przecież zarabiał przez cały czas i uzbierał fortunę ze wszystkich trybutów, jakie wpłacali pod jego "nieobecność" aktywni członkowie jego organizacji – z czego wynika więc, że Antonio musiał wiedzieć o pieniądzach Vittoria na szwajcarskim koncie, itd…
   WaŁ

   Usuń
  2. chyba WAŁęsa

   Usuń
  3. To z pewnością nie jest język, jakim pisałby TW „Bolek”

   Usuń
 6. Ta sztuka zmieniła moje życie... Tak się dzieje z 15-latkami... ;-) Tak ogromne wywarła na mnie wrażenie, że zaczęłam żyć tym wszystkim co tu jest zawarte...
  To Pana dzieło, Panie Łysiak.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałem tylko zalukać co to jest bo qmpel polecił i ku...źwa zamiast iść spać obejrzałem wszystkie 3 części i jest już 7 rano a ja za 2g mam szkołę lol
  Powinno tu być ostrzeżenie żeby nie zaczynać oglądać póżno w nocy!!!! ;)
  A poważnie to cała trylogia tych Selekcji jest zaje*fajna! 1sza najlepsza, ale wszystkie super. Niby stare ogląda się świetnie i wciąga od pierwszych minut. POLECAM wszystkim którzy lubią filmy o mafii (tej prawdziwej wloskiej nie o jakiś bezmózgich karkach z Wołomina z gnatem w dresie udających mafiozów lol)no i dzięki za udostępnienie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsza część najlepsza, ale druga i trzecia też są naprawdę niezłe

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie sobie i samo gadanie? to jest takie superaste??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widziałeś nazwisko reżysera? Przecież NIE był nim Michael Bay więc i nie ma wybuchów co 1,5 sekundy

   Usuń
 10. Oglądałem chyba 30 lat temu w telewizji. Wtedy nie było jeszcze magnetowidów (przynajmniej nie w PRyLu) i żałowałem, że nie mogłem sobie nagrać tego i innych spektakli Kobry. A dziś przypadkiem znalazłem informacje o tym blogu i jaka radość: sa wszystkie trzy części Selekcji! Nawet nie wiecie jak się cieszę ze znalezienia waszego blogu, bo z website TVP nic nie idzie obejrzeć (mieszkam w USA więc wszystko zablokowane z uwagi na prawa autorskie - no a kto ku...wa mać posiada prawa do starych spektakli Kobry jak nie TVP?! Takie tłumaczenie to mnie najbardziej wk...a)
  Jesteście wspaniali!

  OdpowiedzUsuń